2009 JÚNIUS 29-2019 JÚNIUS 29 , SCLERODERMA VILÁGNAP 10 ÉVE
SCLERODERMA – A MOSOLYOMAT NEM VESZI EL!
VELÜNK VAN AZ EGÉSZ VILÁG

Scleroderma egy ritka, krónikus reumatikus autóimmun betegség, ami akár az egész testet érintheti a kötőszövet megkeményedésével. Bőr és az összes belső szerv is károsodhat ettől a betegségtől. Életveszélyes és jelenleg nincs rá gyógymód, ugyanakkor az egyes szerveket érintő sikeres kezelések már elérhetőek.
Kinél alakul ki scleroderma?
- Nagyon kevés embernél alakul ki scleroderma és a többségük nő. Leginkább 35 és 50 éves kor között fejlődik ki ez a betegség.
- Tapasztalatok szerint férfiaknál is előfordul a scleroderma, fiatalabb és idősebb felnőtteknél is megjelenhet ez a kórság.
- Sajnos gyermekkori (juvenile) scleroderma is létezik. Habár a lokalizált formája (morphea) az elsődleges típus a gyermekeknél, a szisztémás szklerózis formája viszont komoly megbetegedéssel járhat, akár halálos is lehet.
Korai előjelek: – Scleroderma többféle tünettel jelenhet meg.
- Raynaud jelenség = Kéz ujjai nagyon érzékennyé válnak a hidegre és kékké vagy/és fehérré válnak és hideghatásra vagy érzelmi stresszre lemerevednek
- Kéz ujjai és a kézfej felpuffad, bemerevedik
- Nyelési nehézségek, gyomorégés
Ha sclerodermával diagnosztizáltak, azt akarjuk hogy tudd, nem vagy egyedül
25 betegszervezet 19 európai országból egyesült a FESCA szervezetében, hogy támogasson és együtt vívjuk meg a csatát. Csatlakozz közösségünkhöz és nézzünk együtt szembe vele.
Fesca-scleroderma.eu | worldsclerodermaday.org, #sclerosmile, www.szkleroderma.hu
Posztereinket és szórólapunkat ITT töltheted le és adhatod tovább vagy megoszthatod.
Beszámolók a klubtalálkozókról